środa, 12 kwietnia 2017

Peperoncino

Peperoncino - pikantna papryczka najczęściej suszona, spotykana w kuchni włoskiej. Używana by podkreślić mocno pikantny charakter potraw. Tu można wskazać pasty takie jak Amatriciana czy Arrabiata

Penne all'amatriciana

  • makaron penne lub inny  0,10 kg
  • guanciale lub pancetta     0,05 kg
  • cebula                              0,04 kg
  • sos pomidorowy              0,14 kg
  • ser prcorino                      0,03 kg
  • natka pietruszki
  • peperoncino
  • sól i pieprz
Makaron gotujemy w osolonej wodzie z dodatkiem oliwy. Guanciale kroimy w julienne (zapałkę) i podsmażamy na patelni bez tłuszczu. Jak już się podsmaży dodajemy cebulę skrojoną w piórka i wszystko razem mieszamy. Jak cebulka zmięknie podlewamy białym winem i odparowujemy je. Następie dodajemy sos pomidorowy, doprawiamy solą pieprzem odrobiną peperoncino. Do tak przygotowanego sosu wrzucamy ugotowany makaron, zsiekaną natkę pietruszki i mieszamy. Pastę KONIECZNIE posypujemy świeżo starym serem pecorino.




niedziela, 9 kwietnia 2017

Guanciale

Guanciale z języka włoskiego "poduszka". Jest to policzek wieprzowy (podgardle wieprzowe) nacierany solą, pieprzem, cukrem i ziołami (tymianek, koper włoski) czasem czosnkiem. Dojrzewa od 3 tygodni do 3 miesięcy. Powinna stracić na wadze około 30%. Porównywalna do pancetty, nie mniej jednak jest grubsza, twardsza i bardziej tłusta. Uważana za produkt ekskluzywny. Pochodzi z włoskiego regionu Lazio. Najczęściej używana w pastach takich jak Carbonara czy Amatriciana.

sobota, 8 kwietnia 2017

Burrata

Burrata z włoskiego języka oznacza "maślany". Ten ser można nazwać bliźniacza siostrą mozzarelli. Wywodzi się z włoskiego regionu Apuli, a datę jej powstania szacuje się na początek XIX wieku. Wytwarzana jest z mleka bawolego. Ten niezwykle ceniony ser posiada statut premium i statut wyrobu rzemieślniczego. A w czym jej niezwykłość? Mianowicie kto nie próbował, ten nie wie, że Burrata jest bardzo miękka i w środku skrywa "niespodziankę". Na zewnątrz wygląda jak mozzarella, a w środku po przekrojeniu wypływa z niej śmietana i drobinki mozzarelli. Jest bardzo odświeżająca maślana i kremowa. Niestety jej przydatność do spożycia jest bardzo krótka, dlatego ciężką ją spotkać w sklepach. Ci którym uda się ją zakupić na pewno nie będą rozczarowani. Fenomenalnie smakuje sama z oliwą i świeżym pieczywem. Nie mniej jednak spotykamy ja najczęściej wykorzystywaną w przystawkach i sałatkach. Orzeźwi każdego w ciepłe wiosenne i letnie dni.

środa, 1 marca 2017

Pizza Carbonara

Ciasto rozwałkujemy na okrągły krążek o średnicy około 31 cm. Równomiernie rozprowadzam na nim Sos Carbonara zostawiając odstęp około 2 centymetry od rantów. Posypujemy serem, następnie rozkładamy Pancette, cebule czerwoną skrojoną w piórka i pieczemy. Pizza do wypieku potrzebuje bardzo wysokiej temperatury około 350 stopni Celsjusza. Najlepiej nadają cię do tego piece szamotowe opalane drewnem, ale to nie jest przeszkoda. Próbujcie w domu w waszych piekarnikach. Pamiętajcie!!! Nagrzejcie piekarnik na najwyższą temperaturę i warto, żeby blacha, na której będziecie piec pizze, też była ciepłą. Spróbujcie pizze przygotować na pergaminie i przełóżcie ją na blachę nagrzaną w piekarniku.

KLIKNIJ W NAPIS A ZOBACZYSZ FILM KTÓRY POKAZUJE PROCES TWORZENIA PIZZY

SMACZNEGO !!!
Poniżej linki do przepisów na Pizze i Sosy

poniedziałek, 27 lutego 2017

Pancetta

Pancetta - (czyt. panczetta) rodzaj boczku pochodzącego z Włoch. Najczęściej rolowanego ale i również w wersji nie zwiniętej. Boczek najczęściej moczony jest w solance lub nacierany solą i przyprawami a następnie suszony podwędzany. Jego wyjątkowy smak możemy spotkać najczęściej w Spaghetti Carbonara ale również też Pizzy pod tą samą nazwą.

sobota, 18 lutego 2017

Pizza Pepperoni Piccante


Ciasto rozwałkujemy na okrągły krążek o średnicy około 31 cm. Równomiernie rozprowadzam na nim sos pomidorowy. Zostawiając odstęp około 2 centymetry od rantów. Posypujemy serem i na całej powierzchni układamy plastry Spianaty piccante i pieczemy. Pizza do wypieku potrzebuje bardzo wysokiej temperatury około 350 stopni Celsjusza. Najlepiej nadają cię do tego piece szamotowe opalane drewnem, ale to nie jest przeszkoda. Próbujcie w domu w waszych piekarnikach. Pamiętajcie!!! Nagrzejcie piekarnik na najwyższą temperaturę i warto, żeby blacha, na której będziecie piec pizze, też była ciepłą. Spróbujcie pizze przygotować na pergaminie i przełóżcie ją na blachę nagrzaną w piekarniku.



SMACZNEGO !!!
Poniżej linki do przepisów na Pizze i Sosy

piątek, 17 lutego 2017

Spianata Piccante

Spianata Piccante - włoskie salami o spłaszczonej, podłużnej formie. Produkowane z mięsa wieprzowego, grubo mielonego. Zawiera sporo pikantnej papryczki peperoncino, która nadaje piękny czerwony kolor i mocno pikantny charakter. Dojrzewa około 70 dni, a najbardziej znana pochodzi z Calabri. Dlatego też często możemy spotkać się z nazwą Spianata Calabra. Jej mocno pikantny temperament idealnie zaskoczy miłośników "ostrego" jedzenia. Perfekcyjnie spisuje się w kanapkach, panini, focacciach, i przede wszystkich pizzach. (Pizza Pepperoni Piccante)

Prosciutto Crudo

Prosciutto Crudo z języka włoskiego szynka dojrzewająca. Jak sama nazwa mówi mamy tu do czynienia z wędliną, która długo dojrzewa. Nawet ponad rok. Ta oto szynka jest z nogi wieprzowej, często ze skórą, rzadziej z kością. Jest moczona w solance lub nacierana solą, a potem dojrzewa w zaciemnionych pomieszczeniach, o określonej wilgotności i temperaturze. Początki tej wędliny notuje się na IV - V wiek naszej ery. Jest to najbardziej znana włoska wędlina, rozpoznawana na całym świecie, a jej odmian jest mnóstwo. Najbardziej znane to Prosciutto Crudo di San Daniele, Prosciutto Crudo di Parma. Nie trudno się domyślić, że swoje nazwy zawdzięczają regionom, w których są produkowane. W przypadku Prosciutto Crudo di San Daniele, najbardziej cenionej przez włochów, mówimy o ścisłej recepturze i specjalnej odmianie świń hodowanych według ściśle określonych norm. Każda ze świń powinna ważyć pomiędzy 150 a 180 kg. Specjalny sposób wycinania udźca, powoduję iż każda z tych szynek jest do siebie podobna rozmiarem i kształtem-lekko spłaszczony. Jej uniwersalność kulinarna pozwala nam na zrobienie mnóstwa przeróżnych potraw, takich jak: sałatki, przystawki, pasty. No i nie można pominąć faktu iż PIZZA "PARMA" zawdzięcza swoją nazwę tej kruchej, i pełnej aromatu wędlinie.

środa, 15 lutego 2017

Ser Parmigiano Reggiano

Potocznie nazywany przez nas PARMEZANEM. Jest to ser twardy, dojrzewający nawet 24 miesiące i produkowany z mleka krowiego. Pochodzi z północnych Włoch z regionu EMILIA-ROMANIA. produkowany w PARMIE i REGGIO NELL'EMILIA. Ma drobnoziarnistą, lekko łuskowatą strukturę i charakterystyczny korzenny smak. Produkcja jest ściśle kontrolowana przez konsorcjum PARMIGIANO-REGGIANO. Pierwszy raz wyprodukowany w XI-XII wieku przez zakonników. Jest to jeden z najbardziej znanych serów na świecie. Używamy go do sosów, zapiekanek, pizzy, zup, sałatek no i nie wyobrażamy sobie bez niego żadnej pasty.

Pizza Parma



Ciasto rozwałkujemy na okrągły krążek o średnicy około 31 cm. Równomiernie rozprowadzam na nim sos pomidorowy zostawiając odstęp około 2 centymetry od rantów. Posypujemy serem i pieczemy. Pizza do wypieku potrzebuje bardzo wysokiej temperatury około 350 stopni Celsjusza. Najlepiej nadają cię do tego piece szamotowe opalane drewnem, ale to nie jest przeszkoda. Próbujcie w domu w waszych piekarnikach. Pamiętajcie!!! Nagrzejcie piekarnik na najwyższą temperaturę i warto, żeby blacha, na której będziecie piec pizze, też była ciepłą. Spróbujcie pizze przygotować na pergaminie i przełóżcie ją na blachę nagrzaną w piekarniku. Po wyjęciu z pieca pizze kroimy na osiem kawałków i rozkładamy po całej powierzchni w kolejności. Najpierw rukolę następnie Prosciutto Crudo, a na koniec kruszymy parmigiano reggiano.


SMACZNEGO !!!
Poniżej linki do przepisów na Pizze i Sosy
Przepisy na Pizze i Sosy

wtorek, 14 lutego 2017

Pizza Capriciosa

  • Ciasto na pizze    0,180 - 0,200 kg  Przepis na Ciasto na Pizze
  • Sos pomidorowy             0,100 kg  Przepis na Sos Pomidorowy
  • Ser mozzarella na pizze  0,100 kg
  • Szynka                             0,080 kg
  • Pieczarki                         0,060 kg


Ciasto rozwałkujemy na okrągły krążek o średnicy około 31 cm. Równomiernie rozprowadzam na nim sos pomidorowy zostawiając odstęp około 2 centymetry od rantów. Posypujemy serem. Rozkładamy po całej powierzchni plasterki szynki. Posypujemy skrojonymi pieczarkami i pieczemy. Pizza do wypieku potrzebuje bardzo wysokiej temperatury około 350 stopni Celsjusza. Najlepiej nadają cię do tego piece szamotowe opalane drewnem, ale to nie jest przeszkoda. Próbujcie w domu w waszych piekarnikach. Pamiętajcie!!! Nagrzejcie piekarnik na najwyższą temperaturę i warto, żeby blacha, na której będziecie piec pizze, też była ciepłą. Spróbujcie pizze przygotować na pergaminie i przełóżcie ją na blachę nagrzaną w piekarniku.


SMACZNEGO !!!
Poniżej linki do przepisów na Pizze i Sosy

Pizza Margherita



Ciasto rozwałkujemy na okrągły krążek o średnicy około 31 cm. Równomiernie rozprowadzam na nim sos pomidorowy zostawiając odstęp około 2 centymetry od rantów. Posypujemy serem i pieczemy. Pizza do wypieku potrzebuje bardzo wysokiej temperatury około 350 stopni Celsjusza. Najlepiej nadają cię do tego piece szamotowe opalane drewnem, ale to nie jest przeszkoda. Próbujcie w domu w waszych piekarnikach. Pamiętajcie!!! Nagrzejcie piekarnik na najwyższą temperaturę i warto, żeby blacha, na której będziecie piec pizze, też była ciepłą. Spróbujcie pizze przygotować na pergaminie i przełóżcie ją na blachę nagrzaną w piekarniku.

KLIKNIJ W NAPIS A ZOBACZYSZ FILM KTÓRY POKAZUJE PROCES TWORZENIA PIZZY

SMACZNEGO !!!
Poniżej linki do przepisów na Pizze i Sosy

piątek, 10 lutego 2017

Sos Carbonara do Pizzy


  • Śmietana 30%      0,250 l
  • Ser Mascarpone   0,250 kg
  • Żółtka                   0,150 kg (3-4 szt)
  • Sól                        0,005 kg
  • Pieprz                   0,001 kg
Wszystkie składniki łączymy ze sobą i miksujemy blenderem.
Warto dać sporo pieprzu.
Takie to proste !!!

Poniżej link do filmu na którym szczegółowo zobaczycie jak zrobić Sos Carbonara i przepisy na Pizze i Sosy
Serdecznie zapraszam do oglądnięcia!!! 
Sos Carbonara na Pizze Film
Przepisy na Pizze i Sosy

Sos Mascarpone do Pizzy


  • Śmietana 30%           0,500 l
  • Ser Mascarpone        0,500 kg
  • Sól                             0,005 kg
  • Pieprz                        szczypta
Wszystkie składniki łączymy ze sobą i miksujemy blenderem.
Takie to proste !!!!



Poniżej linki do przepisów na Pizze i Sosy

czwartek, 9 lutego 2017

Sos Pomidorowy do Pizzy


  • Pomidory Pelatti           2,550 kg
  • Ser Grana Padano         0,060 kg
  • Oliwa Extra Vergine     0,060 l
  • Czosnek                        0,020 kg
  • Oregano                        0,015 kg
  • Sól                                0,020 kg
  • Cukier                           0,010 kg

Wszystkie składniki wrzucamy do miski i miksujemy blenderem do uzyskania gładkiej konsystencji. Grana Padano warto wczesniej zetrzeć na tarce. Ułatwi to zmiksowanie sosu.
Warto Taki sos przygotować 3 godzinki wcześniej. Nabierze lepszego smaku i aromatu

Poniżej link do filmu na którym szczegółowo zobaczycie jak przygotować sos. No może tylko w większej ilości. :) i przepisy na pizze.
Sos Pomidorowy na Pizze Film
Przepisy na Pizze i Sosy

środa, 8 lutego 2017

Ciasto na Pizze

Tajemnicą każdej dobrej Pizzy jest ciasto. A tajemnicą dobrego ciasta są najlepsze składniki. Zimna woda, świeże drożdże, najlepsza oliwa extra vergine, no i najważniejszy produkt, jakim jest mąka. Włosi do ciasta na pizze używają mąki tak zwanej "00". Czym różni się ta mąka od tej, której używamy na co dzień??? A no tym, że jest sporządzana z najbardziej miękkiej odmiany pszenicy, Ten typ mąki jest najdrobniej zmielony i zawiera bardzo dużo glutenu, dzięki któremu ciasto jest sprężyste plastyczne i nie rwie się przy "rozkręcaniu". Dlatego to własnie ta mąka używana jest do tak lubianych przez nas "placków". Bo przecież te najcieńsze i najbardziej chrupiące smakują najlepiej. No, ale dość już teorii. Poniżej przepis.

Ciasto na Pizze
  • mąka pszenna typ "00"    1 kg
  • woda                                0,53 l
  • sól                                    0,03 kg
  • oliwa z oliwek                 0,03 l
  • drożdże                            0,01 kg

Do miski wrzucamy drożdże, wodę i sól. Woda koniecznie musi być ZIMNA!!! Nie może być ciepła, gdyż nasze ciasto nie może za szybko rosnąć. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy. Następnie dodajemy mąkę. Jak pisałem już wyżej najlepiej użyć mąki 00. Ciasto należy szybko zarobić. Jak jego struktura będzie równomierna dodajemy oliwę. Ciasta nie należy długo zarabiać, ponieważ ciepłota naszych dłoni spowoduje dynamiczniejsze wyrastanie ciasta. Tak przygotowane ciasto należy po porcjować mniej więcej po 180 - 200 g. Z powyższej gramatury powinniśmy otrzymać około osiem porcji, z których formujemy kulki. Odkładamy je na blaszkę wcześniej delikatnie nasmarowaną oliwą. Foliujemy folią spożywczą i odkładamy do lodówki - na co najmniej 2 - 3 godziny. Po schłodzeniu ciasta wyciągamy je z lodówki, by się zagrzało i zmiękło (około 10 minut). Tak przygotowane ciasto możemy wałkować i rozkręcać.

Poniżej link do filmu jak powstaje ciasto na pizze w większej ilości. Serdecznie zapraszam
Ciasto na PIZZE video
Poniżej linki z przepisami na Pizze i sosy
Przepisy na Pizze i Sosy
Serdecznie zapraszam!



poniedziałek, 16 stycznia 2017

Panna Cotta waniliowo-śmietankowa

Panna Cotta z języka włoskiego "gotowana śmietana". To drugi, tuż po Tiramisu najbardziej znany włoski deser. Już sama nazwa wskazuje prostotę wykonania i zdradza przepis. Pytanie tylko, czy to faktycznie takie proste? Jak to każda włoska mama ma swoje sekrety tak i ja też wypracowałem sobie pewne tajniki, którymi się dziś z Wami podzielę. Zapraszam do gotowania!!!

Potrzebować będziemy:

  • śmietana 30%     1 l
  • cukier                 0,1 kg
  • żelatyna              0,010 kg
  • laska wanilii       1/2 szt.
Śmietanę dzielimy na dwie równe części. Pierwszą schładzamy w lodówce, drugą przelewamy do garnka. Dodajemy cukier i wanilię, którą wcześniej rozkrawamy wzdłuż i delikatnie nożem wyciągamy wszystkie ziarna.

Śmietanę z dodatkami doprowadzamy do wrzenia, a następnie dodajemy wcześniej namoczoną w niewielkiej ilości wody żelatynę.

Odstawiamy do wystygnięcia. Raz na czas mieszamy, tak by na powierzchni nie utworzył się "kożuch". Jak nasza śmietana będzie już w temperaturze pokojowej przecedzamy ją prze sitko.   Kolejno przystępujemy do ubijania wcześniej schłodzonej śmietany.

NIE ubijamy jej na sztywno. Napowietrzamy ją do uzyskania tak zwanego "sopelka". Czyli jak wyciągniecie rózgę z ubijanej śmietany utworzy się na niej "sopelek". Do tak ubitej śmietany delikatnie wlewamy ugotowaną i wystudzoną śmietanę, cały czas mieszając. Puszystą masę odstawiamy do lodówki i raz na czas mieszamy. Ważne jest, by poczekać, aż masa zacznie się zestalać. Dzięki temu nasza panna cotta nie rozwarstwi się. Jak zacznie gęstnieć przelewamy ją do pojemniczków, pucharków lub innych... Odstawiamy do lodówki do zestalenia.
No i gotowe!!!


A co pasuje do naszego deseru:

  • sosy z owoców (malinowy, porzeczkowy itd.)
  • sos angielski (przepis poniżej :))
  • owoce (chyba wszystkie :))
  • czekolada (wiórki, drobne kawałki)
  • bakalie (orzechy, żurawina)
  • świeże zioła (mięta, melisa)

Sos angielski (waniliowy)
  • mleko     0,5 l
  • żółtka     4 szt
  • wanilia   1/2 szt
  • cukier     0,06 kg
Mleko zagotowujemy z wcześniej rozkrojoną wzdłuż wanilią. 

W metalowej misce mieszamy żółtka z cukrem. 

Następnie wlewamy do miski zagotowane mleko z wanilią i mieszamy. Przygotowujemy tak zwaną kąpiel wodną. Do garnka wlewamy wodę i stawiamy na małym płomieniu. Jak woda zacznie się gotować, stawiamy na garnek miskę z masą z żółtek i mleka. Delikatnie mieszamy najlepiej packą cukierniczą.

Nasz sos nie powinien przekroczyć temperatury 80 stopni Celcjusza. 
Jak sprawdzić czy jest już gotowy? Wystarczy raz na czas sprawdzać, czy nie spływa z packi. Tak jak na poniższym filmie.

Tak przygotowany sos należy przecedzić przez sitko i wystudzić.

Poniżej linki do filmów, które może zainspirują wasze talerze z Panna Cottą.
W razie pytań służę pomocą.

Życzę wszystkim dużo śmietanowej słodyczy :)

czwartek, 5 stycznia 2017

Crema di Pomodoro

Kuchnia włoska nie wyobraża sobie braku tej pysznej zupy,
sporządzanej z tak lubianych przez nas pomidorów. Odmian tego szlachetnego warzywa jest mnóstwo. Różnią się kolorem, kształtem, wielkością i przede wszystkim walorami smakowymi. Które najlepsze na krem? Mięsiste, z małą ilością pestek, mocno wygrzane w słońcu. Czyli słodkie! No i najważniejsze, takie które Tobie najbardziej smakują.
Współczesny przemysł spożywczy ułatwił nam zdobycie najlepszych pomidorów na krem, o każdej porze roku, selekcjonując najlepsze okazy i  pakując je do puszek. Prawdopodobnie już się domyślasz, że na takową zupę będę polecał pomidory pelati (pelati - obrane). Bez większego problemu zakupisz je w każdym sklepie spożywczym. Wybór jest ogromny i nie chce tu wskazywać mojej ulubionej marki. No chyba, że komuś na tym bardzo zależy ;). Jest tylko jedna ważna kwestia na którą zwracam uwagę! Pomidory muszą być całe. Nie krojone, mielone czy miażdżone.

No to gotujemy!!!!

Potrzebować będziemy:

  • pomidory pelati - 2,55 kg (jedna duża puszka)
  • marchew - 0,4 kg
  • cebula - 0,2 kg
  • seler naciowy - 0,1 kg
  • czosnek - 2 ząbki
  • świeża bazylia - 4 gałązki (około 1/2 doniczki sklepowej)
  • oliwa extra vergin - 0,06 l
  • lekki wywar drobiowy lub warzywny - 0,75 l
  • sól do smaku około - 0,04 kg
  • cukier do smaku około - 0,04 kg
Wszystkie warzywa dokładnie myjemy i obieramy. Cebule kroimy w piórka, marchew i seler naciowy w talarki. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy czosnek skrojony w plasterki i delikatnie przesmażamy go. Następnie dodajemy cebulę, marchew i seler. Wszystko podsmażamy i podlewamy wywarem. (Do wegetarian!!! - śmiało wywar możemy zastąpić wodą). Jak warzywa z bulionem zaczną się gotować, dodajemy pomidory. (No i tu pojawia się "babcina" rada - puszkę opłukaj niewielką ilością wody i dodaj do zupy. Nic się nie marnuje :)) wszystko gotujemy na małym ogniu co chwilę mieszając, aż pomidory zaczną się rozpadać, a warzywa zmiękną.
Teraz pora nadać naszej zupie charakteru. Doprawimy ją solą oraz cukrem, a przed samym zmiksowaniem świeżą bazylie. Zbyt długa obróbka termiczna niektórych ziół, powoduje utratę ich aromatu. Dlatego bazylie dodajemy na krótko przed końcem gotowania. Oczywiście gramatura przypraw podana jest tylko orientacyjnie. Wierzę w Twój smak. Dopraw sam!!! Teraz pora naszą zupę zmiksować blenderem i przetrzeć. Najlepiej zrobić to przez sitko stożkowe.


Czym uszlachetnić nasz krem:
  • sery np. ricotta lub mozzarella
  • drobny makaron stella lub orecchiette    
  • paluszki grissini 
  • oliwa bazyliowa (możecie zrobić ja samemu)
  • świeża bazylia lub oregano

Oliwa bazyliowa
  • oliwa extra vergin 250 ml
  • bazylia świeża 1 doniczka
  • sól
Bazylie obierz, sparz wrzątkiem i zahartuj w zimnej wodzie. Osusz ją ręcznikiem papierowym. Dodaj do oliwy i dopraw solą, a następnie zmiksuj blenderem. Oliwa się troszkę zmętni. Nie przejmuj się tym- jak odstoi chwilkę, zrobi się bardziej klarowna.

No to teraz GARY, NOŻE, DESKI W RUCH!!!